Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Koncert amerického cover fenoménu se dvakrát odkládal. Z roku 2020 na 2021 a následně na 2022. Zdá se, že v mezidobí kapela ještě nabrala popularitu. Celá story celého ansámblu je skoro jako z pohádky. Scott Bradlee si natáčí videa, jak s kámošema ve sklepě svého domu zkouší coverovat známé písně ve swingovém a ragtime duchu. Jako jazzový hudebník se nemůže v New Yorku prosadit, ale ta videa změní jeho život. Najednou mu píše i Neil Gaiman. Kariéra raketově stoupá. Bradlee má štěstí na spoluhráče a z jeho projektu se stává světově uznávaná značka.
Popravdě jsem byl zvědav, jaký typ lidí tento koncert přivábí. Prostor, kde se koncert koná, je většinou určen pro plesy a jiné velmi sváteční události. Kupodivu tu z plzeňských swingařů nevidím skoro nikoho. Většinu osazenstva tvoří normies, kteří si navoskovali kníry a oblékli kšandy, případně si slečny nasadily šaty jako z třicátých let, ideálně i nějaké to opeření za čelenku do vlasů.
Koncert začíná s „Happy Days Are Here Again“, následovanou songem „Roaring 20s“ od PANIC! AT THE DISCO, a mně začíná být jasné, že tento večer bude mít jednoho velkého nepřítele a tím bude zvuk. A také jednu obrovskou devizu, jíž budou zpěváci a zpěvačky, které jen tak neslyšíte. Hlasy, které jsou zde ke slyšení jsou opravdu mimořádné rozsahem, barvou i technikou.
Zhruba někdy po „Oops!... I Did It Again“ od Britney Spears a „I Will Survive“ od Glorie Gaynor si začínám uvědomovat, s čím budu mít největší problém. POSTMODERN JUKEBOX až příliš tlačí na pilu. Hecování mezi písničkami je jak z nějakého druhořadého kabaretu. Bohužel, lidi na to nadšeně reagují. Konečně někdo přijel a udělal tu pravou americkou show plnou nefalšovaných amerických úsměvů, velkých gest, přehrávaného patosu i bezbřehého manýrismu. Škoda. Ke swingu jsem si nějak představoval trochu víc komornosti a podobnou úroveň prezentace, jakou se kapele podařilo nacpat do bezchybného hudebního výkonu.
Ten snad krom poměrně laciných sólových výstupů při závěrečném představování kapely fakt neměl chybu. Hlavně vokály byly prostě neuvěřitelné. Ostatní se zvrhlo v trochu upocené divadlo, při kterém se hodně dbalo na měnění outfitu kapely, aby co nejvíc vizuálně zaujala. Mnohé skladby se také značně měnily (oproti jejich prezentaci na youtube) celkovým vyzněním. Například taková „Radioactive“ (v originále IMAGINE DRAGONS) zní na oficiálním youtube kapely jako o poznání intimnější skladba. V Plzni z toho byla opravdu velká uřvaná show plná pištících fanynek kapely, přes které nebylo hudbu POSTMODERN JUKEBOX ani slyšet.
Pokud jde o nejsilnější moment koncertu, tak jím byl překvapivě cover „Wannabe“ od britského girlbandu SPICE GIRLS a „Bad Romance“ od LADY GAGA. I s podivným zvukem, ve kterém třeba vůbec nevynikl charakter některých nástrojů, se ale lidé kolem mě mohli zbláznit. A musím říci, že jsem to nechápal. Ano, technicky šlo o skvěle zvládnuté covery, kde si někdo dal práci s tím, že trochu upravil aranže, ale takovou erupci emocí jsem v sále Měšťanské Besedy při swingových coverech opravdu nečekal. Asi jsem citově oploštěný. Sál tak opouštím se smíšenými dojmy. Na jednu stranu muzikantsky i pěvecky excelentní představení, které se bohužel zbytečně zaprodává pitvořivou grimasou.
Čekal jsem možná trošku větší tlak, nazvučení nahrávky je totiž vzhledem k žánru poněkud vzdušnějšího ražení. Kompozičně však máme co dělat s kvalitní náloží disonantního death metalu lehce ve stylu GIGAN. Američtí debutanti však rozhodně nezklamali!
Švédové se na svém debutu zeširoka rozkročili z blackových základů, přes death, symfo-black až k post metalovým variacím. Jen je toho občas až moc naráz. Deska je prima, ale víc se těším na pokračování, až si utřídí myšlenky na své další směrování.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.